Osmislili ste inovativan proizvod ili uslugu? Razmišljate o pokretanju startup-a ili ste taj korak već realizirali, a brine vas financiranje samog projekta? U nastavku donosimo odgovore na pitanja kako financirati startup poduzeće, koji su izvori financiranja te koje su prednosti i nedostaci pojedine vrste.
Startup poduzeća ovisno o fazi životnog ciklusa u kojem se nalaze mogu se financirati putem:
- Inkubatora i akceleratora
- Bootstrapping-a
- Kredita i zajmova
- Crowdfunding-a
- Bespovratnih sredstava i potpora
- Poslovnih anđela
- Venture capital-a
- Fondova rizičnog kapitala
1. Financiranje startup poduzeća putem inkubatora i akceleratora
- Startup inkubatori namijenjeni su osobama koje samostalno ili unutar tima žele razvijati svoju poduzetničku ideju. Predstavlja razvojni proces osmišljen za praćenje poslovnih ideja kroz njihovu realizaciju u operativno poduzeće. [1]
- Većina gradova ima svoj poduzetnički ili startup inkubator. Korisnicima se pružaju edukacije kroz predavanja i radionice, osigurava im se radni prostor, podrška stručnjaka i mentora za razvijanje poslovne ideje, pomoć u izradi i primjeni poslovnog plana, povezivanje s potencijalnim investitorima te sve češće novčane subvencije za najbolje timove.
- Startup akceleratori predstavljaju podršku poduzećima koji su već razvili vlastiti poslovni model i došli do prvog proizvoda.
- Akceleratori su korisni za savjetovanje, networking te stvaranje kontakata i veza za daljnji razvoj poduzeća. Traju znatno kraće od inkubatora, u prosjeku 3 mjeseca. [2]
Koje su prednosti inkubatora i akceleratora?
- Edukacije, stručno savjetovanje te financijska pomoć u razvoju startup-a.
- Mentorstvo i networking što omogućuje brži razvoj.
- Iznajmljivanje radnog prostora za malu naknadu ili besplatno, uz mogućnost sudjelovanja na radionicama i diskusijama u sklopu inkubatora.
- Inkubirana poduzeća imaju veće stope uspjeha od onih poduzeća koja nisu inkubirana, što znači da imaju veće šanse za prevladavanje početne faze poslovanja, ali i za nastavak poslovanja.
Koji su nedostaci inkubatora i akceleratora?
- Zahtjevan proces prijave. Za većinu inkubatora podnositelj zahtjeva je dužan dostaviti detaljan poslovni plan i objasniti poslovne aktivnosti inkubatoru, što je često vremenski zahtjevan proces.
- Mnogi inkubatori i akceleratori zahtijevaju potpunu predanost te pridržavanje rasporedu koji je postavio inkubator ili akcelerator što podrazumijeva korištenje ureda, radionica i ostalog.
2. Financiranje startup poduzeća putem bootstrapping-a
- Bootstrapping predstavlja način financiranja startup poduzeća gdje poduzetnik pokreće poduzeće s malo kapitala koji proizlazi iz vlastitih sredstava poput ušteđevine, zajma od prijatelja ili obitelji dok se vanjski investitori i banke izbjegavaju kao izvor kapitala.
- Pre-seed funding najranija je faza financiranja startup-a i općenito se ne uključuje u runde financiranja. Dijeli slične karakteristike kao financiranje putem bootstrapping-a u smislu da financijska sredstva proizlaze od osnivača, prijatelja i obitelji.
Koje su karakteristike poduzetnika koji se odluče za bootstrapping?
- Nastojat će koristiti vlastita sredstva i ušteđevinu.
- Stvaraju dugove vlastitim kreditnim i debitnim karticama.
- Operativne troškove pokušavaju smanjiti što je više moguće.
- Koriste razne subvencije poput državnih potpora.
- Zaposlenici doprinose poduzeću u obliku tzv. sweat equity-a ili znojnog kapitala. Pojam se odnosi na doprinos osobe ili tvrtke poslovnom pothvatu ili drugom projektu. Znojni kapital općenito nije novčani te u dolazi u obliku fizičkog rada, mentalnog napora i utrošenog vremena. [3]
Koje su faze financiranja bootstrapping-om?
1. faza – poduzetnik pokreće poduzeće pomoću vlastitih sredstava, ušteđevine, posudbe ili investicije od prijatelja i obitelji.
2. faza – prihodi od kupaca se koriste za održavanje poslovanja tako da se pokriju rashodi razdoblja. Ostvareni profit ponovno se investira u poduzeće kao izvor rasta.
3. faza – poduzetnik se fokusira na određene aktivnosti poput zapošljavanja dodatnog osoblja ili unaprjeđenja opreme za rad, a kasnije se odlučuje za kredite ili rizični kapital za proširenje poslovanja startup-a.
Koje su prednosti bootstrapping-a?
- Kao samostalni poduzetnik, bootstrapping omogućava poduzetniku nastavak poslovanja uz zadržavanje 100% vlasničkog udjela.
- Zadržavanje kontrole u smislu određivanja smjera razvijanja i dinamike rasta poduzeća.
- Neovisnost o vanjskim investitorima u pogledu obveznog izvještavanja o postignutim poslovnim rezultatima.
Koji su nedostaci bootstrapping-a?
- Iznos prikupljenih sredstava bootstrapping metodom često nije dovoljan što može dovesti do problema nedostatka novca odnosno negativnog novčanog toka.
- Zbog manjeg iznosa kapitala, manji je potencijal rasta što konkurentska poduzeća mogu iskoristiti kao prednost.
- Ako se poduzetnik odluči financirati samo bootstrapping-om, propustit će pogodnosti koje pružaju drugi načini financiranja poput savjetovanja i podrške u sklopu inkubatora ili akceleratora.
- Poduzetnik i zaposlenici moraju uložiti puno više sweat equity-a.
3. Financiranje startup poduzeća putem kredita ili zajmova
- Predstavlja način financiranja poduzeća posuđivanjem novca od banke ili drugog subjekta. Zajmovi mogu biti osigurani ili neosigurani, što znači da kreditori mogu zahtijevati kolateral.
Koje su pogodnosti korištenja HAMAG-BICRO jamstva i HBOR kredita?
- U Hrvatskoj većina poslovnih banaka nudi opcije kredita za poduzetnike početnike zajedno sa savjetovanjem, edukacijom i financiranjem. Dok same kamatne stope ovise o stupnju rizičnosti poduzeća, iste se mogu smanjiti ako poduzetnik posjeduje kreditno jamstvo HAMAG-BICRO-a.
- Jamstvo se koristi za osiguranje dijela glavnice kredita kojeg izdaju poslovne banke ili HBOR.
- HAMAG–BICRO jamči kreditoru do određenog postotka glavnice kredita odnosno do 80% za početnike.
- Hrvatska banka za obnovu i razvitak nudi u sklopu programa „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“ poduzetnicima koji po prvi put osnivaju poslovni subjekt ili mikro, malim i srednjim poduzećima koji posluju kraće od 3 godine namjenski kredit za ulaganja u osnovna sredstva s ciljem pokretanja ili modernizacije poslovanja, razvoja i uvođenja novih tehnologija i proizvoda, povećanja kapaciteta, poticanja novog zapošljavanja i sl.
- U pravilu se ne odobravaju krediti u iznosu manjem od 30.000,00 eura, a najveći mogući iznos kredita iznosi 300.000,00 eura.
Koje su prednosti kredita ili zajmova?
- Sve veći broj poslovnih banaka uz mogućnost kreditiranja pruža i pogodnosti edukacije i savjetovanja za pokretanje poslovanja.
- Mogućnost osiguranja dijela glavnice kredita kreditnim jamstvom HAMAG-BICRO-a.
- Brzi izvor kapitala, uz zadržavanje potpune kontrole nad poslovanjem.
Koji su nedostaci kredita ili zajmova?
- Zbog visoke rizičnosti poslovanja startup poduzeća kreditor može tražiti višu kamatnu stopu od tržišne.
- Banke mogu zahtijevati veću kamatnu stopu za rizičnije poslove.
- Kreditori mogu zahtijevati kolateral zbog kojeg u slučaju nemogućnosti vraćanja zajma preuzimaju vlasništvo nad istim.
4. Financiranje startup poduzeća putem crowdfunding-a
- Skupno financiranje ili tzv. crowdfunding predstavlja aktivnost prikupljanja manjih iznosa kapitala od velikog broja pojedinaca za financiranje novog poslovnog pothvata.
- Crowdfunding pruža priliku da poduzeće predstavi svoju ideju zainteresiranim donatorima koji su najčešće privatne osobe.
- U svijetu postoji više od 600 platformi za crowdfunding. U Hrvatskoj je najpoznatiji i najčešće korišten Funderbeam dok su u svijetu najzastupljeniji Kickstarter i Indiegogo.
- Donacije se traže u zamjenu za posebne nagrade, koje mogu biti besplatni proizvod ili čak prilike da se uključe u postupak dizajniranja proizvoda ili usluge. Funderbeam je primjer platforme skupnog financiranja u kojem donator dobiva određeni dio vlasničkog udjela poduzeća ovisno o visini svoje donacije.
Koje su prednosti crowdfunding-a?
- Brz način prikupljanja financijskih sredstava s malo ili bez naknada.
- Veliki broj povratnih informacija i stručnih uputa od donatora o tome kako poboljšati proizvod ili uslugu.
- Pomaže poduzeću u povećanju vidljivosti i uspostavljanju baze klijenata.
Koji su nedostaci crowdfunding-a?
- Ako poduzetnik ne postigne postavljeni cilj financiranja putem kampanje, sva uložena sredstva od donatora se u pravilu vraćaju istima.
- Ako poduzeće svoju poslovnu ideju nije zaštitilo patentom ili autorskim pravom, postoji mogućnost krađe koncepta.
- Poduzetnik donatora za svoju investiciju često nagrađuje besplatnim primjerkom proizvoda ili određenim vlasničkim udjelom što predstavlja određenu vrstu rizika za poslovanje.
- U slučaju neuspjeha crowdfunding kampanje poduzetnik može izgubiti reputaciju što može imati značajan utjecaj na daljnje poslovanje.
5. Financiranje startup poduzeća bespovratnim sredstvima i potporama
- Ministarstvo znanosti i obrazovanja kroz javni poziv “Dokazivanje inovativnog koncepta” omogućuje poduzetnicima provjeru potencijala njihove inovativne ideje ili koncepta kroz financiranje izrade prototipa, demonstracije tehničke izvedivosti, analize tržišta i drugo. Rok za podnošenje projektnih prijava traje do 1. prosinca 2023. godine.
- Drugi rok za prijavu Vaučera za digitalizaciju započinje 1. studenog 2023. godine i ukupno je raspoloživo 3.318.070,00 eura, a poduzetnici će moći iskoristiti najviše dva različita vaučera. Više informacija pronađite na poveznici.
- U sklopu programa Digital Europe i Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. ukupno je dostupno 2.645.000,00 eura koje poduzetnici mogu iskoristiti za razvoj novih proizvoda i usluga, edukacije, stvaranje prilika za suradnju i posredovanje. Više informacija kako iskoristiti ova sredstva pronađite na poveznici.
Koje su prednosti bespovratnih sredstava i potpora?
- Specifično namijenjeno MSP-ovima u svrhu razvoja i rasta.
- Financijske potpore koje se ne moraju vratiti.
Koji su nedostaci bespovratnih sredstava i potpora?
- Često zahtjevni i vrlo specifični uvjeti za ostvarivanje potpora.
- Bez stručnog tima koji se razumije u prihvatljivost i vjerojatnost uspjeha projektne prijave, sami proces može prouzročiti vremenske i financijske gubitke poduzetniku.
Za stručno savjetovanje u biranju i pripremi prijava za javne pozive te eliminiranje vremenskih i financijskih gubitaka, kontaktirajte naš Aestus Consulting tim.
6. Financiranje startup poduzeća putem poslovnih anđela
- Poslovni anđeli (eng. business angels) su uspješni poduzetnici i/ili često talentirani rukovoditelji poduzeća koji investiraju u obećavajuća startup poduzeća usprkos velikom riziku za neuspjeh. Za svoje investicije traže određeni vlasnički udio u poduzeću, a zauzvrat nude stručno iskustvo kojim pridonose daljnjem rastu i razvoju poslovanja.
- Poslovni anđeli često ulažu u startup-ove određene niše za koju su specijalizirani.
- Prosječni iznos investicije poslovnih anđela na području Europske unije za 2021. godinu iznosio je oko 1.700.000,00 eura, a medijan 467.000,00 eura.
Koje su prednosti poslovnih anđela?
- Uz financijsku potporu poslovni anđeli pružaju stručne savjete te dijele vlastito stručno iskustvo pri vođenju poduzeća.
- Brza metoda financiranja.
Koji su nedostaci poslovnih anđela?
- Iznos financiranja često je manji u odnosu na ostale metode financiranja.
- Poslovni anđeli često traže značajan vlasnički udio za svoju investiciju.
7. Financiranje startup poduzeća putem venture capital-a
- Rizični kapital (eng. Venture capital) oblik je ulaganja za inovativna poduzeća koja se nalaze u ranoj fazi poslovanja sa snažnim potencijalom rasta, odnosno financiraju startup i mala poduzeća za koja smatraju da imaju potencijal generirati visoke stope rasta i iznadprosječne povrate.
Koje su karakteristike financiranja putem venture capital-a?
- Potencijalni investitor će zahtijevati i potpisivanje ugovora članova društva u kojem su navedene razne klauzule vezane za stečeni udio u temeljnom kapitalu startup-a. Važno je obratiti pozornost na drag-along i tag-along prava, ograničenja prijenosa vlasničkog udjela te klauzule protiv razrjeđivanja.
Koje su faze financiranja putem venture capital-a?
- Financiranje putem rizičnog kapitala omogućava priljev značajnog iznosa novčanih sredstava u startup poduzeće, ali ono što treba imati na umu jest da investitori zauzvrat traže i do 20% vlasničkog udjela u poduzeću.
- Samo financiranje se odvija kroz nekoliko rundi odnosno faza, a startup poduzeće najčešće financiranje započinje od seed runde.
- Seed financiranje ili engl. seed funding, predstavlja prvi vanjski izvor novca koji poslovni pothvat ili poduzeće prikupi. Nije neuobičajeno da se za ovu rundu financiranje osigura između 1.000,00 i 2.000.000,00 eura za startup-ove koji su procijenjeni između 2.750.000,00 eura i 5.500.000,00 eura.
- Nakon što je tvrtka ostvarila postavljene poslovne rezultate definirane u prethodnoj rundi investiranja, može se odlučiti za financiranje serije A engl. Series A funding kako bi dodatno optimizirala svoju korisničku bazu, ponudu proizvoda ili nekog drugog aspekta poslovanja. Poduzeća koja prolaze kroz runde financiranja serije A procjenjuju se do 22.500.000,00 eura. [4]
- Uobičajeno, poduzeća u rundi serije A prikupljaju između 1.800.000,00 eura i 14.000.000,00 eura, ali taj iznos se povećao u odnosu na prethodne godine zbog većeg broja poduzeća koja se nalaze u industriji visoke tehnologije, ali i većeg broja startup jednoroga – poduzeća čija je vrijednost veća od milijardu dolara.
Koje su prednosti venture capital-a?
- Osim financijske potpore, financiranje rizičnim kapitalom može pružiti poduzeću vrijedan izvor smjernica i savjeta.
- Poduzeće može primati aktivnu podršku, što je iznimno važno za uspješan i stabilan rast mladog poduzeća.
Koji su nedostaci venture capital-a?
- Uz veliku injekciju novca, investitori žele biti uključeni u samo odlučivanje o poslovanju, a ovisno o tome koliko imaju vlasničkoga udjela i o daljnjem smjeru razvijanja.
- Ovisno o veličini vlasničkog udjela investitora u poduzeću, postoji opasnost od gubitka kontrole nad upravljanjem poslovanjem.
- Sklapanje suradnje s fondovima zahtijeva potpisivanje velikog broja ugovora, kao što je ugovor članstva društva koji sadržava razne odredbe i klauzule. Navedeni proces je često vremenski zahtjevan.
8. Financiranje startup poduzeća putem fondova rizičnog kapitala
- Fondovi rizičnog kapitala (eng. Private equity) ulažu direktno u poduzeća u zrelijoj fazi poslovanja te često kupuju 100% vlasničkog udjela poduzeća u koje ulažu. Kao rezultat toga, poduzetnik gubi većinu prava vezanih za odlučivanje i daljnji razvoj poduzeća.
- Fondovi rizičnog kapitala rade na poboljšanju poslovanja poduzeća u koje ulažu kapital kroz jačanje upravljačkih kompetencija, uvođenjem operativnih unaprjeđenja te pružanja pomoći pri osvajanju novih tržišta. [5]
- Glavni cilj fonda je dobiti povrat veći od cijene plaćene za poduzeće u portfelju u trenutku izlaska. Iz tog razloga, fond često ulaže u poduzeća koja nisu izlistana na burzi radi ostvarivanje boljih povrata kroz inicijalne javne ponude (eng. Initial public offering).
- Prosječno vrijeme trajanje fondova je do 10 godina. [6]
Koje su prednosti fonda rizičnog kapitala?
- Mogu osigurati novčanu infuziju neophodnu za podršku novom poslovanju ili poslovanju u teškom stanju.
- Startup koji prima sredstva neće morati prolaziti zahtjevne procese s bankama i riskirati kredite s visokim kamatnim stopama kako bi se financijski uzdržavalo.
Koji su nedostaci fonda rizičnog kapitala?
- Investitori će biti više uključeni u procese donošenja odluka.
- Može biti dugotrajan proces iz razloga što fondovi vrše detaljne provjere i analize poduzeća prije nego što se odluče za potencijalnu investiciju odnosno može proći neko vrijeme dok se poduzeće pronađe na radaru nekog fonda.
Kako odabrati vrstu financiranja startup poduzeća?
- Financiranja startup poduzeća pred sobom ima nekoliko različitih mogućnosti financiranja. Svaka vrsta financiranja nosi određene prednosti i nedostatke, a ako poduzetnik želi zadržati potpuni vlasnički udio može se odlučiti za financiranje putem inkubatora i akceleratora, bootstrapping-a, crowdfunding-a, državnih potpora ili putem kredita i zajmova.
- S druge strane poslovni anđeli, fondovi rizičnog kapitala i venture capital fondovi zahtijevaju određeni vlasnički udio poduzeća u koje investiraju, a poduzetnik ovisno o visini samog udjela može izgubiti određeni stupanj kontrole nad upravljanjem poduzećem.
- Kvalitetni računovodstveni servis može imati važnu ulogu u odabiru vrste financiranja. Ako poduzetnik za poslovnog partnera ima računovodstveni tim koji razumije njegov rad, svojim stručnim savjetima može pomoći poduzetniku za koju vrstu financiranja se odlučiti.
- Aestus računovodstvo broji više od 350 zadovoljnih klijenata poduzetnika u raznim fazama poslovanja kojima pomažu ostvariti svoje poslovne ciljeve.
Zanima te koja vrsta financiranja najbolje odgovara tvom startupu? Ispuni kontakt formu u nastavku.
Izvori:
[1] Susan Cohen, 2013., What Do Accelerators Do? Insights from Incubators and Angels, str.20
[2] Susan Cohen, 2013., What Do Accelerators Do? Insights from Incubators and Angels, str.19
[3] Will Kenton, 2020., Sweat Equity: Investopedia.
[4] Nathan Reiff 2022., Investopedia: Series A, B, C Funding: How It Works.
[5] Hrvatska banka za obnovu i razvitak – Fondovi rizičnog kapitala.
[6] James G. Baldwin 2021., Investopedia: What is the structure of a Private Equity Fund.