Kako isplatiti dobit iz firme?

02.12.2024

RAČUNOVODSTVO, SAVJETOVANJE

Bliži se kraj poslovne godine, a s njim i zaključak financijskih izvještaja i rezultata poslovanja. U ovom članku donosimo kako isplatiti dobit, što je porez na dobit, tko ga je obvezan platiti te druge ključne informacije koje će vam biti korisne za uspješniji financijski završetak 2024. godine.

 

Kako isplatiti dobit?

  • Dobit možemo isplaćivati više puta tijekom godine, no prije isplata potrebno je napraviti odluku o raspodjeli dobiti poduzeća. Ona mora sadržavati iznos dobiti te omjer raspodjele dobiti članovima društva, najčešće prema njihovim udjelima u poduzeću.
  • Kod j.d.o.o.-a obavezna je raspodjela 25% dobiti u zakonske rezerve, a ostala dobit je raspoložila za isplatu.
  • Nakon što je plaćen porez na dobit, ona se može isplatiti članovima društva, tj. vlasnicima. Na isplatu dobiti potrebno je platiti porez na dohodak od kapitala koja iznosi 12%.
  • Važno je napomenuti da se isplata dobiti ne smije izvršiti u gotovini.

 

Može li se dobit isplatiti drugoj firmi?

  • Ako je firma vlasnik temeljem odluke, tada se dobit se može isplatiti. Dobit se prikazuje kao prihod i ne oporezuje se, no umanjuje PD obrazac.

 

Može li se isplatiti dobit rezidentu druge države?

  • Može, no tada je potrebno pripaziti postoji li ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Republike Hrvatske i države nerezidenta. Ako postoji ugovor onda se dobit oporezuje sukladno dogovorenim stopama između dviju država, koje možete pogledati ovdje.
  • Bez ugovora, dobit se oporezuje po stopi poreza na dohodak od kapitala u iznosu od 12%  te je nerezident dužan prijaviti plaćanje poreza svojoj državi.

 

Što je porez na dobit?

  • Oblik oporezivanja dobiti koje tvrtke ostvare kroz svoje poslovanje. Iznos bruto dobiti računa se tako da se od iznosa ukupnih prihoda oduzme iznos ukupnih rashoda.
  • Stopa oporezivanja ovisi o iznosu porezne osnovice, odnosno iznosu bruto dobiti u jednoj godini. Po stopi od 10% oporezuju se iznosi do 1.000.000,00 EUR te po stopi od 18% sve iznad tog iznosa.
  • Iznos poreza na dobit vidljiv je u računu dobiti i gubitka, a klijentima Aestus računovodstva vidljiv je u svakom trenu unutar Parra aplikacije.

 

Tko plaća porez na dobit?

  • Porezni obveznici su pravne osobe, što uključuje društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.), dionička društva (d.d.), jednostavna društva s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.) i ostale pravne subjekte koji ostvaruju dobit kroz svoje poslovanje.
  • Poduzeće koje je u vlasništvu inozemnog poduzetnika, odnosno nerezidenta.
  • Fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost, a koje su se obvezale plaćati porez na dobit umjesto poreza na dohodak te osobe koje su u prethodnoj godini ostvarili ukupni primitak veći od 1.000.000,00 EUR.

 

Kada se prijavljuje i plaća porez na dobit?

  • Porez na dobit mora se prijaviti najkasnije do 30. travnja u tekućoj godini za prethodno porezno razdoblje, tj. prošlu godinu. Osim, ako Porezna uprava nije donijela rješenje po kojemu porezno razdoblje nije kalendarska godina, već neko drugo definirano vremensko razdoblje.
  • Poduzetnik će ovisno o prijavljenom iznosu porezne obveze mjesečno uplaćivati predujam poreza na dobit, a iznos predujma određuje se kao 1/12 ukupne porezne obveze prijavljene za prethodnu godinu.
  • Predujam poreza na dobit potrebno je platiti do kraja mjeseca za prošli mjesec.
  • Ako poduzetnik tek počinje obavljati djelatnost, ne mora plaćati predujmove do prve predaje PD obrasca (do 30. travnja) kada plaća i ukupni prijavljeni iznos.
  • Porez na dobit potrebno je uplatiti na Državni proračun Republike Hrvatske o čemu računa vodi računovodstvo.
  • Ako je iznos plaćenog predujma veći nego prijavljeni iznos poreza na dobit, razliku možemo prebaciti za sljedeće porezno razdoblje ili zatražiti povrat. U slučaju da je prijavljeni iznos poreza na dobit veći od plaćenog predujma, moramo uplatiti razliku.

 

Kako smanjiti porez na dobit?

  • Porez na dobit moguće je smanjiti na mnoge načine, a cilj ga je optimizirati kako bi ostalo što više dobiti uz što manje plaćanja poreza.
  • Porez na dobit može se smanjiti kroz isplatu neoporezivih primitaka kao što su božićnice, naknade za godišnje odmore i marendu, dnevnice, nagrade za radne rezultate i ostalo. Sve o tome možete pročitati u članku „Koji su neoporezivi primici i njihovi limiti u 2024. godini?“.
  • Drugi način na koje možete smanjiti porez na dobit nakon utvrđenog poslovnog rezultata su kroz državne potpore, poticanje zapošljavanja, istraživačko razvoje projekte, prijenos rashoda iz prethodnih poreznih razdoblja i sl.

 

Za više informacija o uslugama računovodstva ili pitanja vezana za poreze, kontaktirajte nas putem e-mail adrese aestus@aestus.hr ili putem kontakt forme.

Podijeli:

Tražiš posao?

Tražiš ekipu s kojom ćeš rasti, učiti i biti svoj? Tražimo ljude s pozitivnom energijom koji žele stvarati. Pogledaj naše otvorene pozicije i postani dio tima koji svaki dan stvara nešto novo!

Slične objave

02.12.2024

RAČUNOVODSTVO, SAVJETOVANJE

U ovom članku donosimo kako isplatiti dobit, što je porez na dobit, tko ga je obvezan platiti te druge ključne informacije.

02.12.2024

POKRETANJE POSLOVANJA, RAČUNOVODSTVO, SAVJETOVANJE

Pripremili smo više od 70 najčešće korištenih pojmova korištenih kod startupa, prevedenih s engleskog na hrvatski jezik. 

02.12.2024

RAČUNOVODSTVO, SAVJETOVANJE

Kraj travnja označava i rok za predaju godišnjih financijskih izvještaja. Računovodstvo ga sastavlja, a poduzetnik je taj koji ga potvrđuje.

Kontaktirajte nas