Zanima Vas kako obračunati dnevnice za službeno putovanje? Kako ispuniti putni nalog i koja je obvezna dokumentacija za isplatu putnih troškova?
Evo što je sve potrebno za ispravan obračun i isplatu dnevnica i putnih troškova te koji su prihvatljivi, a koji neprihvatljivi troškovi. Također, u nastavku možete preuzeti primjer putnog naloga i loko vožnje.
Što je dnevnica?
- Dnevnica je naknada nastalih troškova prijevoza, prehrane i pića tijekom službenog putovanja u zemlji i u inozemstvu.
- Dnevnice i svi ostali troškovi nastali na službenom putovanju mogu se zaposlenicima isplatiti neoporezivo do određenog iznosa utvrđenog propisima o izdacima za službena putovanja za korisnike državnog proračuna.
- Mjesto na koje se zaposlenik upućuje na službeno putovanje mora biti udaljeno od mjesta rada ili mjesta prebivališta / boravišta zaposlenika minimalno 30 km.
Što je loko vožnja?
- Svaki službeni put privatnim vozilom ispod 30 km u jednom smjeru od mjesta rada ili mjesta prebivališta / boravišta zaposlenika spada pod loko vožnju i isplaćuje se 0,50 eura/km, ali za to nije potrebno ispunjavati putni nalog.
- Poslodavac samostalno vodi evidenciju loko vožnji, najčešće u obliku excel tablice koju zaposlenici ispunjavaju s informacijama o početnom i završnom stanju kilometara kako bi se izračunao iznos naknade za refundaciju, relacijom i vremenom putovanja.
- Ovdje možete besplatno preuzeti primjer tablice za evidenciju loko vožnje u 2024. koju možete koristiti u svom poslovanju.
Koliko iznosi dnevnica za službeni put i rad na terenu unutar zemlje?
- Iznos pune dnevnice za putovanje u tuzemstvu je do 30,00 eura.
Koliko iznosi dnevnica za službeni put i rad na terenu u inozemstvu?
- Od 8. veljače 2024. godine vrijede novi viši iznosi dnevnica za službena putovanja i rad na terenu u inozemstvu. Dnevnica za službeni put i rad na terenu isplaćuje se do iznosa utvrđenim za svaku državu.
- Za države koje nisu na popisu primjenjuje se svota neoporezive dnevnice od 50,00 USD.
Kako se obračunava dnevnica za službeni put i rad na terenu u tuzemstvu?
- Pola dnevnice (15,00€) isplaćuje se za službena putovanja u trajanju od 8 do 12 sati.
- Puna dnevnica (30,00€) isplaćuje se za službena putovanja duža od 12 sati.
- Iznos dnevnice umanjuje se za 30% u slučaju da je na službenom putovanju zaposleniku osiguran jedan obrok.
- Ukoliko su zaposleniku osigurana dva obroka iznos dnevnice umanjuje se za 60%.
Kako se obračunava dnevnica za službeni put i rad na terenu u inozemstvu?
- Obračunava se prema trajanju, kao i dnevnice za tuzemstvo navedeno u prethodnom podnaslovu, ali prema iznosu utvrđenom za svaku državu.
- Dnevnica za službeni put u inozemstvo obračunava se od trenutka kada je zaposlenik prešao granicu Hrvatske prema stranoj zemlji, do trenutka kada je ponovno prešao granicu i ušao u Hrvatsku.
- U slučaju da se na službeni put u inozemstvo putuje zrakoplovom, dnevnica se obračunava dva sata prije vremena polijetanja iz posljednje zračne luke u Republici Hrvatskoj, do trenutka povratka u zemlju tj. slijetanja zrakoplova u prvu zračnu luku u Republici Hrvatskoj.
- Ako se na službeno putovanje ide brodom, dnevnica se obračunava od sata polaska broda iz posljednjeg pristaništa u Republici Hrvatskoj do sata povratka broda u prvo pristanište u Republici Hrvatskoj.
- Ako se radi o službenom putovanju u više zemalja u odlasku se obračunava dnevnica utvrđena za stranu država u kojoj započinje službeno putovanje, a u povratku dnevnica utvrđena za stranu državu u kojoj je službeno putovanje završeno.
- Zadržavanje unutar zemalja obračunava se na način da ukoliko je zaposlenik proputovao kroz stranu državu kraće od 12 sati, obračunava se u vrijeme provedeno u idućoj državi u kojoj se provelo više od 12 sati.
- Npr. ako zaposlenik putuje iz Hrvatske u Italiju preko Slovenije, u slučaju da dođe do granice s Italijom unutar 12 sati od prelaska granice sa Slovenijom, obračunava se dnevnica za Italiju.
Što je putni nalog?
- Putni nalog je dokument kojim se dokazuje da je zaposlenik upućen na službeno putovanje i predstavlja osnovu za obračun i knjiženje troškova nastalih tijekom službenog putovanja, a samim time i refundaciju istih zaposleniku.
- Putni nalog je potrebno otvoriti prije početka službenog puta, ispisati u papirnatom obliku te treba sadržavati sve obvezne elemente.
- Pogledaj kako ispuniti putni nalog klikom na poveznicu.
Koji su obvezni elementi putnog naloga?
- Datum izdavanja – navodi se datum prije samog putovanja
- ime i prezime osobe koja se upućuje na službeno putovanje,
- mjesto u koje osoba putuje,
- svrha putovanja,
- vrijeme trajanja putovanja – koliko sati je trajalo putovanje,
- vrijeme kretanja na put – datum i vrijeme polaska i povratka,
- podaci o prijevoznom sredstvu – navesti je li korišteno osobno ili službeno vozilo, registracijsku oznaku i marku,
- početno i završno stanje brojila,
- vrijeme povratka s puta,
- potpis ovlaštene osobe koja je odobrila nastale troškove,
- pečat,
- obračun troškova,
- likvidacija obračuna – potpis osobe koja je utvrdila vjerodostojnost nastalih troškova,
- izvješće s puta.
Primjer putnog naloga sa svim obveznim elementima preuzmite ovdje.
Koja je obvezna dokumentacija za pravdanje putnih troškova?
- Izdaci nastali na službenom putu dokazuju se računima za nastale troškove kao što je npr. utrošeno gorivo, cestarina, mostarina, tunelarina, autobus, tramvaj i sl., kao i računi za smještaj i ostalo.
- U slučaju da se uz putni nalog ne prilože računi za nastale troškove, može doći do poreznog osporavanja i kazni za poslodavca zbog nemogućnosti opravdavanja i dokazivanja službenog putovanja.
Koji su prihvatljivi putni troškovi?
- Kada zaposlenik za službeno putovanje koristi osobno vozilo u svom vlasništvu onda se u sklopu putnih troškova za refundaciju obračunava 0,50 eura/km. Važno je napomenuti da ovaj iznos služi za refundaciju troškova goriva, dok se cestarine, mostarine i ostali putni troškovi refundiraju zasebno na temelju važećih isprava tj. računa.
- Izdaci za iznajmljivanje prostorije za sastanke, iznajmljivanje računalne opreme za pripremu službenih izvještaja ili za potrebe službene korespondencije i sl.
- Ovisno o svrsi službenog puta i pojedinih posebnosti poslovanja, nastaju i posebni troškovi. Poslodavci mogu samostalno odrediti koji su osobni troškovi zaposlenika, a koji su redovni troškovi službenog puta.
Je li taxi/uber/bolt prijevoz prihvatljiv putni trošak?
- Trošak prijevoza taxijem prihvatljiv je samo ako se radi o prijevozu od / do mjesta u koje je zaposlenik upućen na službeni put kao što je npr. prijevoz od / do zračne luke do mjesta obavljanja posla tj. svrhe službenog putovanja.
- Svi troškovi prijevoza unutar mjesta u koje je radnik upućen na službeni put podmiruju se iz dnevnice.
Ako tražite knjigovođu od povjerenja, javite nam se na aestus@aestus.hr
Vaš, Aestus tim