Kako iznajmiti privatni automobil firmi? Koja je razlika između dugoročnog najma automobila i leasinga? Može li se vlastiti stan iznajmiti firmi besplatno? U nastavku članka donosimo odgovore na navedena pitanja te ostale važne informacije vezane za najam automobila i nekretnina firmi.
Kako firmi iznajmiti privatni automobil?
- Za najam automobila potrebno je potpisati ugovor o najmu i ovjeriti ga u nadležnoj Poreznoj upravi. Firma uplaćuje najamninu na žiro račun, a vlasnik plaća porez prema rješenju porezne uprave.
- Navedeno vrijedi i za ostala osobna prijevozna sredstva (npr. motocikle, plovila itd.), ali prijevozno sredstvo mora služiti za obavljanje djelatnosti kojom se firma bavi.
- Važno je napomenuti da u ovom slučaju auto nije u vlasništvu firme i ne amortizira se, a troškove održavanja i servisiranja vozila snosi firma.
Koliko iznosi porez na najam automobila?
- Vlasnik automobila plaća porez po stopi od 12% na 70% iznosa najma.
Koje su ostale popularne opcije najma automobila?
- Sve više firmi preferira dugoročni najam automobila umjesto kupovine ili leasinga zbog fleksibilnosti i smanjenja financijskih obveza.
- Dugoročni najam automobila omogućuje brzo prilagođavanje poslovnim promjenama i donosi financijsku korist. Jedna od glavnih benefita za poduzetnika je to što neće morati plaćati troškove održavanja, popravaka ili osiguranja.
Kako koristiti iznajmljeni automobil za službena putovanja?
- Iznajmljeni automobil smatra se službenim vozilom te zaposlenik koji koristi vozilo za službeno putovanje mora otvoriti te ispuniti putni nalog.
Koja je razlika između leasing-a i dugoročnog najma vozila?
Dugoročni najam automobila | Leasing | |
Trajanje ugovora | Kraći periodi najma, obično mjesečni ili godišnji | Dugoročniji s ugovornim periodom koji može trajati nekoliko godina |
Vlasništvo vozila | Najmodavac ostaje vlasnik vozila tijekom cijelog najma | Mogućnost otkupa automobila na kraju leasing perioda |
Održavanje vozila | Najmodavac snosi troškove održavanja i servisiranja automobila | Ovisi o ugovoru |
Može li se firmi iznajmiti privatna oprema zaposlenika?
- Može, no tada, kao i u primjeru s najmom automobila, između zaposlenika i firme mora postojati ugovor o najmu, a oprema mora služiti za obavljanje djelatnosti kojom se firma bavi.
Može li se firmi iznajmiti vlastiti stan kao poslovni prostor?
- Svi poduzetnici mogu imati prijavljeno sjedište na vlastitom stambenom prostoru, no samo određene djelatnosti mogu obavljati djelatnost u tom stambenom prostoru kao što su npr. konzultantske usluge, pisanje, programiranje, dizajniranje, marketing i druge djelatnosti koje ne zahtijevaju izmjenu postojećih uvjeta korištenja stambenog prostora.
- Isto kao i u slučaju iznajmljivanja vlastitog automobila firmi, potrebno je potpisati i ovjeriti ugovor o najmu kod nadležne Porezne uprave.
- Troškovi režija mogu biti uključeni u cijenu najma kao dio većeg iznosa najamnine ili se mogu plaćati zasebno, proporcionalno troškovima koje snosi firma.
Koliko iznosi porez na najam stana?
- Vlasnik stana plaća porez po stopi od 10% na 70% iznosa najma.
Može li se iznajmiti stan firmi besplatno?
- Može, međutim Porezna uprava će u tom slučaju procijeniti koliki bi bio iznos najma stana firmi za taj poslovni prostor i temeljem te procjene izračunati porez. Nakon toga, Porezna uprava će najmodavcu i dalje slati uplatnice za plaćanje poreza na temelju te procijenjene vrijednosti najma.
Za više informacija o uslugama računovodstva kontaktirajte nas putem e-mail adrese aestus@aestus.hr ili putem kontakt forme.
Ostali članci
Kako ispuniti putni nalog u 2024. godini?
Znate li kako ispuniti putni nalog i što sve mora sadržavati u 2024. godini? U nastavku donosimo upute i informacije o tome što je zapravo putni nalog, kako izračunati dnevnice i putne troškove, kao i 7 najčešćih pogrešaka prilikom ispunjavanja zajedno s primjerom koji možete besplatno preuzeti i koristiti. *Video upute odnose se […]
Što je operativni, a što financijski leasing?
Razmišljaš o kupnji ili najmu novog automobila bez velikih početnih ulaganja? Uz kredite, leasing automobila je jedna od najpopularnijih metoda financiranja automobila u Hrvatskoj. U nastavku donosimo sve o operativnom i financijskom leasingu, njihovim prednostima te razlikama. Koje su glavne razlike između operativnog i financijskog leasinga? Operativni leasing Financijski leasing Trajanje leasinga Ovisi o […]
Što poduzetnik mora znati o trošku reprezentacije?
U poslovnom svijetu, troškovi reprezentacije se često koristi kao alat za izgradnju novih poslovnih odnosa ili poboljšanje postojećih. No, što točno predstavlja reprezentacija, koji su prihvatljivi troškovi reprezentacije te kada se može primijeniti? Odgovore na ova i ostala poduzetniku važna pitanja donosimo u nastavku članka. Što je reprezentacija? Reprezentacija predstavlja troškove koji se odnose na […]
Najčešća pitanja o fiskalizaciji: Vodič za poduzetnike
Kako uvesti fiskalnu blagajnu? Treba li webshop izdati fiskalizirane račune? Fiskaliziraju li se uplate putem Paypal-a, Stripe-a i drugih platformi za online transakcije? Što napraviti ako mi prestane raditi fiskalna blagajna? U nastavku ovog članka donosimo najvažnije informacije o fiskalizaciji te odgovore na najčešća pitanja poduzetnika. Što je fiskalizacija? Fiskalizacija je skup mjera koje […]
Zapošljavanje učenika i studenata
Kraj školske / akademske godine i ljetni praznici predstavljaju odličnu priliku za zapošljavanje učenika i studenata. Naš Aestus računovodstveni tim izdvaja važne informacije za sve poslodavce koji planiraju zaposliti učenike i studente. Kada je moguće zaposliti učenika? Učenici se mogu zapošljavati isključivo za vrijeme zimskih, proljetnih i ljetnih praznika. U 2024. godini ljetni praznici započinju […]
10 najčešćih pitanja o godišnjem odmoru
Planirate godišnji odmor svojih zaposlenika? Prema zakonu o radu, godišnji odmor je pravo zaposlenika i obveza poslodavca u svrhu obnavljanja psihofizičkih sposobnosti potrebnih za siguran i uspješan rad. Znate li koja su vaša prava za korištenje godišnjeg odmora i koji je minimalni broj dana godišnjeg odmora na koji ostvarujete pravo? U nastavku donosimo 10 najčešćih […]