Aestus
29.06.2023
Koja je razlika između neto, bruto 1 i bruto 2 plaće?

Računovođa vam stalno spominje neto, bruto 1 i bruto 2, a vi niste sigurni što to točno znači? U ovom članku saznajte što je neto, bruto 1, a što bruto 2 plaća. Koje su razlike, kako ih izračunati te kako kao poslodavac možete smanjiti njihov trošak.

 

Što je neto plaća?

  • To je iznos kojeg zaposlenik stvarno prima na račun. Računa se tako da se od bruto 1 plaće odbiju porez, prirez i doprinosi.

 

Što je bruto 1?

  • Bruto 1 ili bruto plaća je iznos koji zaposlenik dogovara s poslodavcem kao mjesečni iznos plaće prije odbijanja poreza, doprinosa i drugih obveznih davanja.
  • Ovisno o djelatnosti, visina bruto plaće, osim ugovorom o radu, može biti regulirana i kolektivnim ugovorima ili propisima države.
  • Minimalna bruto 1 plaća u Hrvatskoj iznosi 700,00 eura.

 

Što se obračunava iz bruto 1?

  • Iz iznosa bruto 1 plaće obračunavaju se:
    • doprinosi za mirovinsko osiguranje,
    • porezi i prirez.
  • Poslodavac iz bruto plaće obračunava 15% za 1. stup mirovinskog osiguranja i 5% za 2. stup mirovinskog osiguranja. Navedeno se ne primjenjuje na osobe koje su imale prvo zaposlenje prije 1.1. 2002. godine, a starije su od 40 godina.
  • Porezi se primjenjuju na poreznu osnovicu po stopi od 20% za plaće do 3.981,69 eura. Za plaće veće od navedenog iznosa primjenjuje se stopa od 30%.
  • Stopa prireza ovisi o mjestu prebivališta zaposlenika. Npr. ako zaposlenik živi u Rijeci stopa prireza iznosi 13%.

 

Što je bruto 2 i kako se računa?

  • Ukupan trošak plaće ili bruto 2 sastoji se od iznosa bruto 1 plaće zaposlenika i doprinosa za zdravstveno osiguranje čija stopa iznos 16,50%.
  • Iznos bruto 2 plaće računa se se tako da se zbroji iznos bruto 1 plaće s doprinosom za zdravstveno osiguranje (16,50% od bruto 1 plaće).

 

Primjer izračuna ukupnog troška plaće:

Bruto 1: 1.000,00 eura

Doprinos za zdravstveno osiguranje (16,50%): 1.000,00 * 0,165 = 165,00 eura

Bruto 2: 1.000,00 + 165,00 = 1165,00 eura

 

Kako se obračunava plaća umirovljenika u radnom odnosu?

  • Kako bi umirovljenik zadržao pravo na cijelu mirovinu s poslodavcem mora ugovoriti radni odnos na maksimalno 4 sata dnevno.
  • Važno je napomenuti da su stope poreza i doprinosa kod obračuna plaće za umirovljenika iste kao i kod drugih zaposlenika.
  • Razlika između zaposlenika i umirovljenika u radnom odnosnu jest osobni odbitak.
  • Osobni odbitak tijekom godine može koristiti samo Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje kod kojeg se nalazi porezna kartica, što znači da drugi isplatitelj odnosno poslodavac ne može koristiti osobni odbitak.
  • Umirovljenik kroz raspodjelu osobnog odbitka može zatražiti da se postotak osobnog odbitak prebaci i kod poslodavca.

 

Kako optimizirati troškove plaća?

  • U dogovoru sa zaposlenikom prilikom dogovora o plaći, moguće je optimizirati trošak plaće korištenjem neoporezivih primitaka, poput onih za putne troškove, prijevoz, prehranu, smještaj, nagrade i sl.
  • Također, osim fiksnog dijela plaće, postoji mogućnost isplate i varijabilnog dijela koji može biti isplaćen kroz neoporezive primitke te se može isplaćivati mjesečno, kvartalno ili godišnje. Ovdje možete pronaći više informacija o vrstama i iznosima neoporezivih primitaka u 2023.
  • Ako je zaposlenik mlađi od 30 godina, poslodavac ostvaruje pravo na oslobođenje od plaćanja doprinosa na osnovicu za mladu osobu. Što znači da poslodavac ne treba platiti trošak zdravstvenog osiguranja.

 

Kako izračunati neto plaću iz bruto 1 plaće?

  • Na slici niže nalazi se primjer izračuna neto plaće od minimalne bruto 1 plaće u iznosu od 700,00 eura za osobu koja ima prebivalište u Rijeci.

 

Kalkulator plaće - Neto plaća
 

  • Isprobajte naš kalkulator plaće s ključnim informacijama o plaći i strukturi plaće.

 

Neki od pojmova poput osobnog odbitka vam nisu posve jasni? Takve i slične pojmove koje čujete od svog računovođe možete pogledati u našem malom rječniku računovodstvenih pojmova.

Ostali članci

Što poduzetnik mora znati o trošku reprezentacije?

09.07.2024

U poslovnom svijetu, troškovi reprezentacije se često koristi kao alat za izgradnju novih poslovnih odnosa ili poboljšanje postojećih. No, što točno predstavlja reprezentacija, koji su prihvatljivi troškovi reprezentacije te kada se može primijeniti? Odgovore na ova i ostala poduzetniku važna pitanja donosimo u nastavku članka.   Što je reprezentacija? Reprezentacija predstavlja troškove koji se odnose na […]

Najčešća pitanja o fiskalizaciji: Vodič za poduzetnike

18.06.2024

Kako uvesti fiskalnu blagajnu? Treba li webshop izdati fiskalizirane račune? Fiskaliziraju li se uplate putem Paypal-a, Stripe-a i drugih platformi za online transakcije? Što napraviti ako mi prestane raditi fiskalna blagajna? U nastavku ovog članka donosimo najvažnije informacije o fiskalizaciji te odgovore na najčešća pitanja poduzetnika.   Što je fiskalizacija? Fiskalizacija je skup mjera koje […]

Zapošljavanje učenika i studenata

29.05.2024

Kraj školske / akademske godine i ljetni praznici predstavljaju odličnu priliku za zapošljavanje učenika i studenata. Naš Aestus računovodstveni tim izdvaja važne informacije za sve poslodavce koji planiraju zaposliti učenike i studente.   Kada je moguće zaposliti učenika? Učenici se mogu zapošljavati isključivo za vrijeme zimskih, proljetnih i ljetnih praznika. U 2024. godini ljetni praznici započinju […]

10 najčešćih pitanja o godišnjem odmoru

23.04.2024

Planirate godišnji odmor svojih zaposlenika? Prema zakonu o radu, godišnji odmor je pravo zaposlenika i obveza poslodavca u svrhu obnavljanja psihofizičkih sposobnosti potrebnih za siguran i uspješan rad. Znate li koja su vaša prava za korištenje godišnjeg odmora i koji je minimalni broj dana godišnjeg odmora na koji ostvarujete pravo? U nastavku donosimo 10 najčešćih […]

Vodič kroz godišnji financijski izvještaj za poduzetnike

04.04.2024

Kraj travnja označava i rok za predaju godišnjih financijskih izvještaja. Računovodstvo ga sastavlja, a poduzetnik je taj koji ga potvrđuje. Kako bi znali što potpisujete, u nastavku pročitajte od kojih se podataka sastoje godišnji financijski izvještaji, zašto ih poduzetnici moraju dostavljati FINA-i, kako očitati važne informacije o poslovanju, kako poduzeće posluje te koliko poreza na […]

Novi kolektivni ugovor za graditeljstvo

20.03.2024

Nove izmjene i dopune kolektivnog ugovora potpisane su 20. veljače 2024. godine i donose promjene vezane za plaće radnika u graditeljstvu. Što se sve promijenilo za građevinare,  koje su nove minimalne plaće, saznajte u nastavku članka.   Što se promijenilo u novom kolektivnom ugovoru za graditeljstvo? Minimalna bruto plaća povećala se do 15%, ovisno o […]

Stupimo u kontakt!

Uz Aestus Grupu pretvorite ideje u stvarnost.